Dokumentacja TP – rewolucja od 2016 r.

W dniu 28 kwietnia 2015 r. został opublikowany projekt zmian przepisów ustaw o podatkach dochodowych, który wprowadza istotne zmiany w przepisach dotyczących transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Proponowane zmiany są w istocie próbą wprowadzenia do polskiego systemu prawnego rozwiązań przedstawionych przez OECD w projekcie mającym na celu ograniczenie transferu zysków (BEPS – Base Erosion and Profit Shifting).

Najistotniejsza zmianą jest rozszerzenie zakresu informacji, jakie będą musiały zostać zawarte w dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi. Poza opisem samej transakcji podatnik będzie zobowiązany do przedstawienia innych zdarzeń ujętych w księgach rachunkowych, które mają wpływ na dochód lub stratę podatnika i zostały ustalone pomiędzy podmiotami powiązanymi (np. umowy o zarządzaniu, umowy o podziale kosztów, umowy spółki). Ponadto, wprowadzony ma być obowiązek przedstawienia opisu zgodności warunków transakcji i zdarzeń z warunkami rynkowymi.

W przypadku podatników, których przychody lub koszty przekroczą 10 mln euro w danym roku, wymogi dokumentacyjne będą znacząco większe. Podatnik taki będzie zobowiązany do przygotowania studium porównawczego (ang. benchmark study), które weryfikowałoby rynkowość zawieranych transakcji.

Podatnicy, których przychody lub koszty przekroczą w danym roku 20 mln euro będą dodatkowo zobowiązani do przygotowania dokumentacji prezentującej mechanizmy rozliczeń z perspektywy grupy. Dokumentacja ta ma zawierać m.in.: opis struktury organizacyjnej grupy, opis zasad wyznaczania cen transakcyjnych grupy, opis sytuacji finansowej pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę.

Termin, w jakim dokumentacja transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi musi zostać przygotowana, został wyznaczony na dzień złożenia zeznania podatkowego za dany rok podatkowy (w praktyce najpóźniej do 31 marca roku następującego po danym roku podatkowym).

Ponadto, niektóre podmioty będą zobowiązane do złożenia wraz z deklaracją  sprawozdanie wskazujące transakcje realizowane z podmiotami powiązanymi. Dodatkowo, członek zarządu podatnika CIT będzie zobligowany do złożenia, wraz z deklaracją CIT, oświadczenia (w formie pisemnej), iż dokumentacja transakcji z podmiotami powiązanymi została przygotowana.

Co istotne, nie wszystkie podmioty będą miały obowiązek przygotowywania dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi. Obowiązek nie będzie obejmował podatników, których przychody lub koszty nie przekroczyły 2 mln euro w danym roku oraz podatników, którzy zawarli uprzednie porozumienie cenowe (w zakresie transakcji objętych takim porozumieniem). Dodatkowo, obowiązek przygotowywania dokumentacji nie wystąpi w przypadku transakcji, w których cena lub sposób określania ceny wynika z przepisów.

Na koniec warto zwrócić uwagę na zmianę progu powiązań kapitałowych, który ma zostać podniesiony z obecny 5% do 20%.

Mając na uwadze projektowane zmiany oraz, że zmienione przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., już teraz warto przyjrzeć się transakcjom z podmiotami powiązanymi, aby w przyszłości zminimalizować ryzyko podatkowe, jakie się z nimi wiąże.