Od 2020 roku elektroniczny KRS

Digitalizacja oraz cyfryzacja poszczególnych gałęzi życia publicznego stale postępuje. Nie uniknie jej również Krajowy Rejestr Sądowy, który działa od 1 stycznia 2001 r. Co prawda, obecnie możliwe jest składanie niektórych wniosków przez Internet, czy zarejestrowanie spółki w systemie S-24, to jednak większość przedsiębiorców przed sądem rejestrowym wybiera klasyczną ścieżkę postępowania – papierową na przysłowiowym formularzu. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Sprawiedliwości oraz procedowanymi zmianami od marca 2020 r. wszystkie wnioski składane do KRS będą miały charakter elektroniczny, ale to nie jedyne nowości i ułatwienia jakie mają czekać na przedsiębiorców.

Obecnie oprócz czynności rejestrowych, absorbującym zarówno dla przedsiębiorców i KRS-u jest sposób komunikacji zainteresowanych z sądem. Jedyną możliwością jest kontakt osobisty lub telefoniczny. Od marca 2020 r. każdy przedsiębiorca sprawdzi on-line status swojego wniosku i zapozna się z jego treścią. System będzie również bardziej przyjazny dla użytkownika stosując szereg podpowiedzi na etapie uzupełniania wniosku, co ma wyeliminować częste zwroty wniosków z powodów formalnych.

Ponadto, zamiast uciążliwego składnia do sądu wypisów aktów notarialnych na podstawie których, dokonywane są wpisy w rejestrze powstanie Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych. Notariusze zostaną zobligowani do zamieszczenia w przedmiotowym systemie, każdego aktu, który stanowił będzie podstawę wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS wymagane przez przepisy prawa. Przedsiębiorca natomiast we wniosku wskaże tylko odpowiedni numer aktu w rejestrze, do którego bezpośredni dostęp będzie miał sąd rejestrowy.

Kolejnym ciekawym i wartym uznania pomysłem jest stworzenie tzw. czytelni on-line. Z uwagi na publiczny charakter rejestru przedsiębiorców każdy i o każdej porze będzie mógł mieć dostęp do zdygitalizowanych dokumentów rejestrowych obejmujących zarówno wnioski, jak i załączniki do nich.

Oczywiście z ciekawością będziemy się przyglądać pracom wdrożeniowym, a o ich przebiegu będziemy na bieżąco informować na naszym blogu.