Sejm uchwalił Ustawę o prawach konsumenta

W dniu dzisiejszym tj. 9 maja 2014 r. Sejm uchwalił Ustawę o prawach konsumenta, która ma na celu harmonizację polskiego prawa z unijną dyrektywą nr 2011/83 UE, w zakresie przepisów dotyczących umów konsumenckich.

Ustawa ta określa prawa przysługujące konsumentowi, w szczególności obowiązki informacyjne przedsiębiorcy zawierającego umowę z konsumentem, zasady i tryb:

  • zawierania z konsumentem umowy na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa,
  • wykonania przysługującego konsumentowi prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, czy
  • zawierania z konsumentem umowy na odległość dotyczącej usług finansowych.

Ustawa o prawach konsumenta uchyli ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (obejmującą regulację umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość, w tym w Internecie) i wprowadzi szereg istotnych zmian w innych aktach prawnych, m.in. w prawie telekomunikacyjnym, ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym czy ustawie o kredycie konsumenckim.

Jednocześnie dojdzie od gruntownej zmiany kodeksu cywilnego w zakresie przepisów dotyczących rękojmi i gwarancji, a przez jednoczesne uchylenie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej nastąpi scalenie w jednym akcie prawnym zasad odpowiedzialności za wady rzeczy sprzedanej.

Pierwotnie przewidywano, że nowe przepisy wejdą w życie 13 czerwca, tak jak zakładała to dyrektywa, jednak Sejm przyjął 6 miesięczne vacatio legis od momentu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.