Zmiany w KSH coraz bliżej

Z dniem 1 stycznia 2015 r. planowane jest wejście w życie znaczących zmian do kodeksu spółek handlowych. Projekt znajduje się obecnie w Radzie Ministrów. Według proponowanych założeń nowelizacja ma na celu przede wszystkim usprawnienie prowadzenia działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej oraz spółki komandytowej.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zmiany te mają polegać głównie na uelastycznieniu struktury majątkowej tej spółki poprzez dopuszczenie tworzenia udziałów beznominałowych, a w związku z tym tzw. kapitału udziałowego zamiast tradycyjnego kapitału zakładowego. Po zmianach spółka będzie miała prawo wyboru struktury majątkowej polegającej na modelu alternatywnym bądź mieszanym. Model alternatywny polegać będzie na utworzeniu w spółce wyłącznie kapitału udziałowego, zaś model mieszany pozwoli spółce na posiadanie dwóch kapitałów podstawowych, tj. kapitału zakładowego, a obok niego kapitału udziałowego. Kapitał zakładowy stanie się więc w rzeczywistości instytucją fakultatywną.

Ponadto obniżeniu ulegnie minimum kapitałowego, które wynosić będzie 1zł. Należy jednak zauważyć, iż jednocześnie ze zniesieniem obligatoryjności kapitału zakładowego planowane jest także wzmocnienie ochrony wierzycieli spółki z o.o. za pomocą obligatoryjnej instytucji kapitału zapasowego jako rezerwy na pokrycie przyszłych strat. Minimalna wysokość takiego kapitału przewidywana jest w wysokości 5% sumy zobowiązań spółki, lecz nie mniej niż 50.000zł. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia interesów wierzycieli w projekcie przewidziany został także tzw. „test wypłacalności”, który miałby poprzedzać każdą wypłatę z majątku spółki.

Zmiany te inspirowane są podobnymi rozwiązaniami funkcjonującymi od kilku lat we Francji, Finlandii, Niemczech, Holandii oraz USA.

Równie ciekawe i „przyjazne” zmiany mają zostać wprowadzone w stosunku do spółek osobowych – jawnej i komandytowej. Zagadnienie to zostanie jednak omówione przy okazji następnego wpisu.