Klauzule najwyższego uprzywilejowania mogą naruszać prawo konkurencji

W listopadzie br. UOKiK zakończył postępowanie wyjaśniające, którego celem było zbadanie zgodności z prawem tzw. klauzul najwyższego uprzywilejowania (klauzule MFN). W wyniku prowadzonego postępowania UOKiK stwierdził, iż w pewnych sytuacjach klauzule MFN mogą nieść istotne zagrożenia dla konkurencji i naruszać obowiązuje przepisy prawa antymonopolowego.

Jak pisaliśmy wcześniej, postępowanie zostało wszczęte w związku z działaniami stosowanymi przez platformy rezerwacyjne oferujące zakwaterowanie w hotelach. W ramach uzgodnień z właścicielami hoteli dana platforma miała zapewnione – na swojej stronie internetowej – najlepsze możliwe warunki  oferty danego hotelu w zakresie takich parametrów, jak cena czy dostępność pokoi. Wskutek tego, zarówno sam hotel, jak i konkurencyjne platformy rezerwacyjne nie mogły stosować w swoich kanałach sprzedaży lepszych warunków od tych dostępnych na „uprzywilejowanej” platformie.

UOKiK doszedł do wniosku, że tego typu praktyki mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie rynków i zobowiązał przedsiębiorców stosujących je do zmiany umów z obiektami hotelarskimi.

Jednocześnie UOKiK zaznaczył, iż zasadnicze zagrożenie wiąże się z tzw. szerokimi klauzulami MFN, a więc takimi, które gwarantują platformie najlepsze lub równie korzystne warunki danej oferty, co dostępne w jakimkolwiek innym kanale sprzedaży – bezpośrednio na stronie danego obiektu, czy na innych platformach. Zdaniem UOKiK zasadniczo dopuszczalne są tzw. wąskie klauzule MFN, zgodnie z którymi warunki oferty dostępne na danej platformie nie mogą być mniej korzystne jedynie od tych dostępnych na stronie internetowej danego obiektu.

Wyniki prowadzonego postępowania stanowią ważny i czytelny sygnał dla wszystkich przedsiębiorców stosujących klauzule MFN, niezależnie od branży czy rodzaju działalności. Z uwagi na szeroki możliwy obszar stosowania tych klauzul w praktyce gospodarczej, warto zapamiętać w jakich przypadkach omawiane klauzule mogą nieść za sobą ryzyko naruszenia prawa, a w jakich ich stosowanie może znaleźć prawne uzasadnienie.