UOKiK na tropie zmów i nielegalnych praktyk na rynku odpadów

Jaroslaw Fidala

Jaroslaw Fidala

W ostatnim czasie zaobserwować można wzmożoną aktywność polskiego organu antymonopolowego na rynku odpadów. Przy okazji jednej z ostatnich decyzji dotyczącej tego rynku z 27 czerwca  br. UOKiK poinformował na swojej stronie, że obecnie prowadzi blisko 30 postępowań w tym sektorze.

Działania UOKiK to przede wszystkim efekt styczniowej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W komentarzu z 8 sierpnia br. UOKiK potwierdził ponownie, że przeniesienie odpowiedzialności za odpady na gminę będące następstwem wprowadzenia nowych przepisów „może doprowadzić do podziału rynku między lokalne monopole oraz naruszenia mechanizmu konkurencji skutkującego wzrostem cen i spadkiem jakości usług”. Zdaniem UOKiK „konkurencja na rynku została zastąpiona konkurencją o rynek”, co uzasadnia  bardziej intensywny monitoring i kontrolę praktyk przedsiębiorców na tak ukształtowanym rynku odpadów.

Biorąc pod uwagę zapowiedzi UOKiK, przedsiębiorcy powinni zachować większą czujność i ostrożność w podejmowaniu określonych decyzji biznesowych. Działaniom, które mogłyby potencjalnie stanowić przejaw zmowy przetargowej lub nadużycia pozycji dominującej powinno jeszcze bardziej niż kiedyś towarzyszyć przyjęcie odpowiednich mechanizmów zabezpieczających, które w szerszej perspektywie ochronią przedsiębiorcę przed ryzykami prawnymi wynikającymi z prowadzonej przez UOKiK polityki.