Spółka komandytowa objęta podatkiem CIT – w projekcie już od 1 stycznia 2014

Powracamy do szeroko komentowanej kwestii opodatkowania spółki komandytowej podatkiem CIT.  Jak poinformowało we wtorek 6 sierpnia Centrum Informacyjne Rządu, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne od 1 stycznia 2014 r. będą musiały płacić podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Przewiduje to przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o CIT i PIT.

Nowe przepisy przewidują przyznanie podmiotowości prawno-podatkowej także spółce komandytowej (wcześniejsze wersje projektu Ministerstwa Finansów dotyczyły wyłącznie SKA), co oznacza, że wspólnicy spółki komandytowej (komandytariusz i komplementariusz) będą opodatkowani od faktycznie uzyskanego przez nich dochodu z tytułu uczestnictwa w zysku spółki. W przypadku wypłaty zysku na rzecz komplementariusza – będzie on miał prawo do odliczenia od podatku naliczonego od wypłat z zysku kwoty podatku zapłaconego przez spółkę komandytową od własnych dochodów w części, w jakiej zapłacony przez spółkę komandytową podatek ekonomicznie obniżał wypłacony mu zysk spółki.

Obecnie dochody takich spółek nie podlegają opodatkowaniu na poziomie spółki a jedynie na poziomie wspólników. Zmiana w systemie opodatkowania oznacza, że spółki te będą – podobnie jak to ma miejsce w innych krajach – płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Spolkaiprawo.pl będzie patronem serii szkoleń dotyczących zmian w opodatkowaniu i optymalizacji podatkowej spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej. Szczegóły wkrótce.

4 thoughts on “Spółka komandytowa objęta podatkiem CIT – w projekcie już od 1 stycznia 2014

 1. Czyli jednak: opodatkowanie CITem SKA i spółek komandytowych, stanie się faktem…. No cóż… Trudno…. 🙂 Pozdrawiam Tomku! Rafał

  • Witaj Rafale,
   o ile w przypadku SKA było to nieuniknione, o tyle nie do końca zgadzam się z polityką względem spółek komandytowych. Ale jak widać Minister Finansów odrobił lekcję po ostatniej konfrontacji z Rządowym Centrum Legislacji i przygotował swoje argumenty na potencjalne zarzuty.
   Czy stanie się faktem, tego nie możemy jeszcze przesądzić.

   Pozdrawiam

 2. Pingback: Szkolenie: opodatkowanie spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej na gruncie projektu nowelizacji ustawy o CIT i PIT | SPÓŁKA I PRAWO

 3. Pingback: Projekt opodatkowania spółki komandytowej CIT – pierwsze czytanie już 25-27 września | SPÓŁKA I PRAWO

Możliwość komentowania jest wyłączona.