VAT 2017 – czyli zmian ciąg dalszy

Ministerstwo Finansów przedstawiło w ostatnim czasie zakres zmian do ustawy o VAT, jakie powinny wejść w życie od początku 2017 r. Jeszcze do końca września ma powstać projekt ustawy zmieniającej.

Jedną z zasadniczych zmian ma być wprowadzenie tzw. kaucji rejestracyjnej. Ma ona dotyczyć podmiotów, które już wcześniej działały i miały zaległości podatkowe lub zostały skazane za przestępstwa skarbowe. Ponadto, planowane jest wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności pełnomocników podmiotów wnioskujących o rejestrację.

Jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów, planowane jest także ograniczenie możliwości dokonywania kwartalnych rozliczeń w podatku VAT. Przykładowo, nowe podmioty nie będą miały możliwości składania deklaracji kwartalnych przez pierwszy rok działalności.

Zapowiadany jest także powrót sankcji VAT. Zaniżenie podatku do zapłaty lub zawyżenie podatku do zwrotu ma być obwarowane oznacza karą w wysokości 30 proc. wartości faktury, a za wystawianie fikcyjnych faktur – 100 proc.

Nie można wykluczyć nowelizacji przepisów karnych – Ministerstwo Finansów rozważa rezygnację z tzw. „czynnego żalu” tłumacząc to jego nadużywaniem przez podatników.

Poza powyższymi, planowane jest rozszerzenie listy towarów, których dostawa miałaby być opodatkowana na zasadzie odwrotnego obciążenia (np. procesory i dyski twarde).

Na chwilę obecną pozostaje oczekiwanie na projekt ustawy zmieniającej oraz, w celu zapewnienia spokojnego snu, przegląd prowadzonych rozliczeń VAT.