Czy wspólnik może wydawać polecenia zarządowi?

Dzisiejszym wpisem chciałbym zwrócić waszą uwagę na dość kontrowersyjną kwestię, jaką jest możliwość wydawania zarządowi przez zgromadzenie wspólników wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki.

Na pierwszy rzut oka kwestia ta wydaje się być jasna. Skoro to zarząd spółki prowadzi jej sprawy i reprezentuje ją względem osób trzecich, za co ponosi surową odpowiedzialność odszkodowawczą względem samej spółki.

Wątpliwości rodzą się jednak po lekturze art. 219 § 2 KSH, zgodnie z którym rada nadzorcza nie ma prawa wydawania zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki. Wszystko jasne, tylko brak takiej samej regulacji w odniesieniu do zgromadzenia wspólników.

Czy musi być?

W sumie można uznać to za tak oczywiste, że nie wymaga regulacji. W końcu zarząd spółki jest odpowiedzialny za swoje decyzje, trudno zatem wyobrazić sobie, że ktoś (w tym przypadku wspólnik) będzie mu dyktował warunki, na jakich ma prowadzić sprawy spółki. Ale jeśli spojrzymy na analogiczne przepisy odnośnie spółki akcyjnej, sprawa zacznie się komplikować. Zgodnie bowiem z art. 3751 KSH walne zgromadzenie i rada nadzorcza nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki. Tu wyraźnie mamy zatem wskazane oba ciała w spółce. Co więcej przepis ten zlokalizowany jest w dziale dotyczącym samego zarządu, nie zaś jak art. 219 KSH wśród regulacji dotyczących rady nadzorczej. Art. 3751 jest regulacją nową – specjalnie dodaną do przepisów KSH dotyczących spółki akcyjnej.

Jaki z tego wniosek?

Niestety, bez względu na to, jak bardzo będziemy krytykowali takie rozwiązanie, zgromadzenie wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może wydawać zarządowi wiążące polecenia dotyczące prowadzenia spraw spółki.

O tym czy zarząd zawsze musi zastosować się do takiego polecenia, oraz o skutkach jego naruszenia w kolejnych wpisach.

Pozdrawiam