Wzrasta ryzyko odszkodowań za naruszenia prawa konkurencji

W dniu 10 listopada 2014 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła projekt Dyrektywy w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji państw członkowskich i Unii Europejskiej. Oznacza to, iż w niedalekiej już perspektywie czasowej przedsiębiorcy oraz konsumenci, którzy ponieśli szkodę w związku z naruszeniem prawa konkurencji będą mogli żądać zapłaty odszkodowania przez łamiących prawo konkurencji.

Naruszenie prawa konkurencji może polegać na zawarciu porozumienia, które w sposób niezgodny z wymogiem skutecznej konkurencji zaburza funkcjonowanie danego rynku, lub na jednostronnych działaniach podmiotów o określonej pozycji rynkowej, które wykorzystują tę pozycję w niedozwolony sposób.

Celem Dyrektywy jest umożliwienie każdej osobie czy przedsiębiorcy dochodzenia od zawierających takie porozumienia lub dopuszczających się tego rodzaju jednostronnych praktyk zapłaty odszkodowania. Odszkodowanie będzie mogło być realizowane na drodze sądowej zgodnie z przepisami krajowymi, które muszą gwarantować poziom ochrony prawnej wynikający z Dyrektywy.

Dyrektywa przewiduje szereg rozwiązań ułatwiających dochodzenie odszkodowań, jak np.:

  • wprowadzenie relatywnie długich terminów przedawnienia roszczeń odszkodowawczych (co najmniej 5 lat od dnia, w którym zaprzestano naruszenia a poszkodowany uzyskał wiedzę o konkretnych okolicznościach z tym związanych);
  • ustanowienie zasady solidarnej odpowiedzialności wszystkich naruszycieli względem poszkodowanych, co oznacza, że każdy z naruszycieli stanie się odpowiedzialnym za szkodę w pełnej wysokości, a poszkodowany będzie mógł dochodzić jej naprawienia od każdego z nich osobno, dopóki jego roszczenie nie zostanie w pełni zaspokojone;
  • zagwarantowanie poszkodowanym prawa do pełnego odszkodowania obejmującego faktyczną stratę, utracone korzyści (zyski), oraz odsetki za okres do kiedy odszkodowanie nie zostanie wpłacone.

Formalne zakończenie procedury związanej z przyjęciem i podpisaniem Dyrektywy przewiduje się na koniec listopada tego roku. Po podpisaniu Dyrektywy zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a po 20 dniach od daty publikacji wejdzie w życie. W ciągu maksymalnie dwóch lat, w Polsce, podobnie jak w pozostałych Państwach UE zostaną wprowadzone odpowiednie przepisy krajowe wdrażające postanowienia Dyrektywy do krajowych porządków.