Przedsiębiorca musi zgłosić do KRS informację o dniu kończącym rok obrotowy

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że w związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw zostały na nich nałożone nowe obowiązki, także w zakresie sprawozdawczości finansowej, o czym szerzej pisaliśmy na naszym blogu tutaj.

Jednym z nich jest obowiązek, (dla podmiotów które w dniu wejścia w życie nowelizacji t.j. 15 stycznia 2015 r. były wpisane do rejestru przedsiębiorców) polegający na ujawnieniu informacji o dniu kończącym rok obrotowy. Przedmiotową informację należy zgłosić wraz z pierwszym wnioskiem o wpis wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego złożonym po dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej. Jest on zwolniony od opłat, opłatę sądową pobiera się tylko od wniosku o wpis wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego. Sąd rejestrowy, dokonując wpisu wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego dokona tym samym postanowieniem wpisu informacji o dniu kończącym rok obrotowy również wtedy, gdy nie złożono wniosku o wpis informacji. Przedmiotowa sytuacja skutkować może wezwaniami wnioskodawcy do uzupełnienia brakujących danych, a tym samym wydłużeniem procedury rejestracyjnej, w zakresie przyjęcia dokumentów finansowych podmiotu.

Jeżeli informacja o dniu kończącym rok obrotowy nie będzie wpisana do rejestru w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie komentowanych przepisów, sąd rejestrowy dokona wpisu tej informacji z urzędu. Wydane z urzędu postanowienie dotyczące wyłącznie takiego wpisu nie podlega uzasadnieniu i doręczeniu podmiotowi, którego dotyczy.

Co ciekawe formularze rejestrowe zarówno w zakresie zmiany danych spółki, jak i dotyczące sprawozdawczości przedsiębiorców nie zawierają rubryki uwzględniającej podanie informacji o dniu kończącym rok obrotowy. Wnioskodawca by mieć pewność, że uczyni zadość nowym obowiązkom powinien do wniosków rejestrowych dołączyć odrębne pismo uwzględniające przedmiotowe informacje.